Marzysz o drewnianym pierścionku, ale nie masz pojęcia, jak wybrać rozmiar, zamawiając biżuterię przez Internet? A może sprawa jest jeszcze trudniejsza i pierścionek ma być prezentem-niespodzianką dla Twojej ukochanej? Mamy dla Ciebie praktyczny poradnik, dzięki któremu wybór rozmiaru pierścionka przestanie być problemem.

Jak sprawdzić rozmiar swojego pierścionka?

Jeżeli kupujesz pierścionek dla siebie, sprawa jest naprawdę prosta. Wystarczy, że zmierzysz obwód swojego palca, a potem sprawdzisz w poniższej tabeli, który rozmiar jest Twoim rozmiarem. Jak zmierzyć rozmiar palca? Możesz użyć do tego kawałka sznurka lub papieru. Owiń go wokół palca, na którym będziesz nosić pierścionek, a następnie zaznacz ołówkiem punkt, w którym dwa końce paska papieru lub sznurka stykają się ze sobą. Wystarczy, że zaznaczony odcinek zmierzysz za pomocą linijki lub metra i gotowe! Kiedy znasz obwód palca, możesz szybko znaleźć swój rozmiar w poniższej tabeli rozmiarowej.


Tabela rozmiarów pierścionków

Jak dobrać rozmiar pierścionka, nie mierząc palca?

Chcesz kupić pierścionek, który ma być prezentem dla Twojej dziewczyny lub żony? Sprawa jest nieco bardziej skomplikowana, ale nie martw się – nie ma sytuacji bez wyjścia. Jeżeli nie chcesz mierzyć palców swojej ukochanej, bo zamówiony pierścionek ma być dla niej niespodzianką, spróbuj wykorzystać do pomiaru inny pierścionek swojej dziewczyny. Pamiętaj jednak, żeby nie mierzyć go za pomocą sznurka po zewnętrznej krawędzi – wymiar, którego potrzebujesz to średnica wewnętrzna pierścionka. Mierzenie środka pierścionka może być trudne, dlatego mamy dla Ciebie prosty schemat, który Ci pomoże. Wydrukuj poniższy rysunek w skali 1:1 i przykładaj pierścionek do kolejnych okręgów. Kiedy wewnętrzna krawędź pierścionka i obrys okręgu będą identyczne, możesz ogłosić sukces! Już znasz rozmiar palca swojej dziewczyny, więc możesz też zamówić dla niej wymarzony pierścionek w idealnym rozmiarze.


Jak dobrać pierścionek - tabela z rozmiarami

Jak wybrać rozmiar pierścionka, kiedy nie możesz zmierzyć ani palca, ani pierścionka?

Twoja dziewczyna nie ma żadnego pierścionka, albo nie możesz go pożyczyć w niezauważalny sposób? Jeszcze nic straconego. Jeżeli chcesz kupić pierścionek swojej ukochanej, ale nie możesz zmierzyć ani jej palca, ani pierścionka, poproś o pomoc jej przyjaciółkę, siostrę albo mamę. Może któraś z nich wie, jaki rozmiar pierścionka ma Twoja dziewczyna? Może kiedyś pożyczały sobie biżuterię i mają taki sam rozmiar? Jeżeli i ten sposób nie okaże się zbyt pomocny, sugerujemy, aby zdać się na szczęśliwy traf i wybrać najczęściej wybierany rozmiar pierścionka, czyli 11 lub 12. Jeżeli będzie za mały, będzie można go powiększyć.

 

Kilka ważnych wskazówek dotyczących mierzenia palca i pierścionka

  • Nie mierz palca suwmiarką. Tym narzędziem łatwo jest zbyt mocno ścisnąć palec i w ten sposób zaburzyć uzyskany pomiar.

  • Jeżeli pomiar jest niejednoznaczny i waha się pomiędzy dwoma rozmiarami, lepiej jest wybrać pierścionek o rozmiar mniejszy, ponieważ gotowy wyrób z drewna można powiększyć, ale nie da się go zmniejszyć.

  • Palce prawej i lewej dłoni mają z reguły inny rozmiar. Warto więc upewnić się, że mierzysz ten palec, na którym chcesz nosić pierścionek lub taki pierścionek, który pasuje na palec wybranej ręki.

  • Palce reagują na zmianę temperatury, dlatego pomiar może się różnić w zależności od tego, o której godzinie go wykonasz. Aby mieć pewność, który rozmiar pierścionka będzie idealnie dopasowany, warto powtórzyć pomiar palca o różnych porach dnia.

  • Mierząc rozmiar pierścionka wzorcowego, należy się upewnić, że jest on idealnie okrągły. Zniekształcony kształt pierścionka może zaburzyć wynik pomiaru.